Najdôležitejšie oblasti pre liečbe obezity

Pokiaľ chcete rozumieť svojmu tráviacemu a vyživovaciemu systému, je dobré vedieť o pár miestach v tele a čo znamenajú pre vaše diétovanie. Nie je múdre, keď človek podceňuje oblasť poznania, ako to v ňom funguje pri trávení a výžive. Ešte stále je chudnutie alebo priberanie otázka silnej vôle, výdrže a chuti žiť zdravo.

Prívesok mozgový (amygdala)
Pozrite si obrázky mozgu a približne lokalizujte vo vašej hlave, kde sa prívesok mozgový nachádza.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Amygdala
Ide o časť mozgu v hlave človeka. Skúste si nájsť, kde je asi stred hlavy a tu kdesi končí predĺžená miecha z chrbtice. Na jej konci sa nachádza stredný mozog a pod ním je ešte menší útvar – prívesok mozgový. Podľa medicínskych zdrojov má riadiť celý komplex trávenia. Hovorí sa mu aj centrum regulácie hladu a nasýtenosti. U obéznych ľudí produkuje látky vyvolávajúce hlad. U anorektických ľudí je toto centrum zablokované alebo zničené. Aj v prípade obezity môže byť toto centrum zničené alebo neprodukuje dostatok hormonálnych látok na rozumné riadenie celého systému trávenia.

Osoba, ktorá má asi centimetrovú vrstvičku tuku, má dostatočnú svalovú hmotu a je v dobrej zdravotnej kondícii, má činnosť prívesku mozgového silnú a vyrovnanú. Produkuje hormóny regulujúce aktivity vedúce k potrebe jesť, tráviť potravu, vhodne vyživovať telo, ukladať a spaľovať tuk. Teda optimálne funguje prívesok mozgový, slinné žľazy, žalúdočné šťavy, pankreas a jeho tráviace enzýmy, žlčové kyseliny, vstrebávanie živín v tenkých črevách, vhodná mikroflóra v črevách, spracovanie výkalov v hrubom čreve, hromadenie vhodných zásob napríklad v pečeni, hromadenie vhodných zásob v tukových bunkách a samozrejme ich spaľovanie počas pohybu a počas trávenia. To je celkom ideálny stav, ale často sa v ňom nájdu rôzne druhy porúch.


SAŠA PUEBLO PORADENSTVO
Pokiaľ chcete so mnou komunikovať,
pošlite mi e-mail na adresu:
sasapueblo@meditacia.sk
Pokiaľ chcete, aby som vašu žiadosť
spracoval rýchlejšie, tak prosím vyplňte si základný
dotazník – ten si nájdete tu:
https://cimax.sk/lieky/zakladny-dotaznik
Mojou snahou je odpovedať do jedného dňa.
Nasleduje bezplatné vypracovanie zdravotného profilu.

Prvá porucha je mimo telo človeka a to je prílišný dostatok kaloricky výdatnej potravy. Teda človek nemusí vynakladať celodenný fyzický pohyb na získanie potravy. Druhá porucha je tiež mimo ľudské telo a to je nutnosť duševnej a intelektuálnej činnosti, pri ktorej nie je nutná fyzická aktivita veľkého rozsahu. A je prirodzené jesť, čo sa dá, ukladať a hromadiť tuk ako je to normálne v prírode.

Budeme rozlišovať 4 základné typy:
1. Osoby anorektické s výraznou poruchou prijímať a spracovať potravu a potom ju aj ukladať do tuku.

2. Osoby, ktoré majú príjem potravy väčší ako potrebujú, trávenie je v poriadku, pohybu je málo a napriek tomu tuk neukladajú. Resp. tuk ukladajú, ale ho aj aktívne spaľujú. A to je ten ideálny stav.

3. Osoby, ktoré sa dobre najedia, majú málo pohybu, sú večne hladné a čo sa dá ukladajú do tuku, tuk spaľujú pomaličky a niektorí nespaľujú vôbec.

4. Osoby, ktoré sa dožili 50. roku života a ich celkové trávenie, vyživovanie tela a ukladanie alebo spaľovanie tuku je problematické a chaotické z dôvodu starnutia.

Slinné žľazy
Slinné žľazy sa nachádzajú v ústnej dutine a najväčšia časť sa nachádza okolo uší a spodnej častí očí. Slinné žľazy produkujú sliny, ktoré sa premiešavajú s potravou. V ústnej dutine je jazyk, na ktorom sú chemické receptory – niečo ako senzorické poháriky pre sladké, kyslé, slané a horké chute. V ústnej dutine sú zuby na rozdrvenie potravy. Rozdrvená potrava zmiešaná so slinami putuje do žalúdočného vaku na ďalšie spracovanie. Tak, ako je potrebné pri diétach preliečiť prívesok mozgový (amygdala), je potrebné preliečiť aj slinné žľazy.

Slinná žľaza
http://sk.wikipedia.org/wiki/Slinná_žľaza
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slinná_žláza
Sliny
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slina

V zásade je dobré si začať svoje trávenie predstavovať ako chemickú fabriku, kde sa do úst dodávajú určité potraviny a nie je jedno, aké sú to potraviny. A platí, že to, čo jete, veľa napovie, kto ste a v akom zdravotnom stave sa nachádzate. V ústne dutine sa miešajú viaceré druhy stravy a rozdrvené a pomleté putujú do žalúdka. Potrava je už natrávená aj chemicky a postarali sa o to slinné žľazy.

Žalúdočné šťavy
Chemicky a mechanicky natrávená potrava sa z úst posunula do žalúdočného vaku, kde na ňu čaká ďalšie mechanické miesenie a kyselina chlorovodíková ako chemická látka bude rozkladať stravu do hlbšej roviny. Chemicky a fyzicky narušená potrava sa rozloží na ďalšie zložky. Žalúdočné kyseliny rozložili potravu na cukry, tuky, bielkoviny, vitamíny, aminokyseliny a prvky.

Žalúdok
http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDal%C3%BAdok
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDaludek
HCL – žalúdočná kyselina
http://www.zdravie.sk/sz/content/674-38789/Hcl-%C2%96-zaludo…
Talcid – tabletky pri prekyslení žalúdka
http://www.talcid.sk/showdoc.do?docid=865

Treba si uvedomiť, že natrávená potrava v žalúdku už obsahuje aj množstvo vhodných alebo aj nevhodných mikroorganizmov. V prípade anorektika a chudej osoby je tvorba žalúdočných kyselín slabšia a natekanie kyseliny pomalé. Naopak, u bulimicky obéznej osoby s prvkami nekontrolovateľnej žravosti, ktorá prešla skutočne množstvom diét, je v rámci jojo efektu kyselina koncentrovanejšia a vo väčšom množstve. Žalúdočné kyseliny spracujú potravu v žalúdku rýchlosťou blesku a osoba je za hodinu po hlavnom jedle hladná. A neustále diéty výkonnosť kyselín iba zvyšuje. Možno hovoriť o tom, že obézna osoba už priberie doslova aj z toho, že dýcha. A na tomto prirovnaní je veľa pravdivého. A preto pozor, aby ste pri diétovaní nepostupovali cez samé jojo efekty. Ako na to, aby nebol jojo efekt, sa dozviete v ďalších článkoch.

Pečeň
Máme tu ďalšiu malú chemickú fabriku, ktorá produkuje žlč. Žlč obsahuje chemické látky, ktoré vtekajú do tenkého čreva tesne pod žalúdkom. Žlč má na starosti spracovanie živočíšnych a rastlinných tukov ešte na jemnejšie položky a potom už nastupujú klky na povrchu tenkých čriev, ktoré tuky zmenia vo svojom vnútri doslova na koloidnú látku, ktorá by sa dala streknúť rovno do žily. Žlč je dávkovaná do tenkého čreva cez žlčník, čo je taký menší blanovitý mechúr.

Pečeň
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pe%C4%8De%C5%88
Žlč
http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDl%C4%8D

Pankreas – podžalúdková žľaza
Tak, ako vteká žlč z pečene do tenkého čreva, tak isto sem vtekajú aj tráviace enzýmy z pankreasu. Tieto tráviace enzýmy spracujú potravu zo žalúdka, ktorá sa posúva do tenkého čreva. Spracovanie ide na ešte jemnejšiu úroveň, aby klky na povrchu tenkých čriev dokázali do seba nasať potravu a doslova z nej spraviť koloidný roztok plný živín.

Podžalúdková žľaza
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pod%C5%BEal%C3%BAdkov%C3%A1_%C5…
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slinivka_b%C5%99i%C5%A1n%C3%AD
Zápal pankreasu
http://sk.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1pal_pankreasu
Reflexná masáž a pankreas
http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/4505/trapi-vas-pankreas.html
Ovsený odvar pre pankreas
http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/4505/trapi-vas-pankreas.html
Čaj na pankreas
http://biocare.sk/eshop/produkt/caj-na-pankreas
Popov čaj na pankreas
http://www.docsimon.sk/tovar/dr-popov-caj-sypany-50g-pankrea…

Pankreas je často mimoriadne citlivý na stres a šokujúce zážitky, čo môže negatívne ovplyvniť produkciu enzýmov. Ešte treba spomenúť, že pankreas produkuje aj inzulín, ktorý má na starosti riadiť a ovplyvňovať cukry v tele a ich hladinu. Pankreasu s hladinou cukrov pomáhajú aj samotné obličky. Obličky filtrujú krv a časť živín a látok z krvi vracajú naspäť.

Tenké črevá
Takto natrávená potrava postupne putuje hlbšie do oblasti tenkého čreva. Tenké črevo si môžete predstavovať ako koberec o ploche 5 x 1 meter a na povrchu je niečo ako nalepené halušky husto vedľa seba. Každá haluška je vlastne odborne povedané klk. Cez tieto objekty je strava vstrebaná do vnútra ciev a vlastne v chemickej fabrike sa v klkoch potrava dostane do formy koloidného roztoku. Lekári dávajú do žily fyziologický roztok a niečo podobné sa udeje v klkoch na stenách tenkých čriev.

Ešte by som dodal, že v oblasti klkov tenkého čreva treba mať dobrú mikroflóru mikroorganizmov, ktoré musia osobitne spracovať vápnik a železo. Iba potom tieto látky príjmu klky na tenkom čreve a absorbujú do vnútra cievneho systému.

Neutrálne tuky (triacylglyceroly) sú hlavnou zložkou tukov a vstrebávajú sa v tenkom čreve v 3. fázach. Až dve tretiny tukov z potravy sa absorbuje v horných dvoch tretinách. Množstvo vstrebaného tuku závisí aj na ostatných zložkách potravy. Vláknina toto množstvo znižuje.

Tenké črevo
http://sk.wikipedia.org/wiki/Tenk%C3%A9_%C4%8Drevo
Hrubé črevo
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tlust%C3%A9_st%C5%99evo
Postupujeme z tenkého čreva do hrubého čreva a aj tu zostatok natrávenej hmoty, je zahustená a zbavená vodnej zložky. Teda hrubé črevo príjme ešte tekutiny a to do steny hrubého čreva a do cievneho systému. Hrubé črevo, pokiaľ dobre funguje, natrávenú hmotu mení na hustejší výkal a ten končí v konečníku a opúšťa telo.

Tukové a svalové bunky
Špecifickou jednotkou pri trávení je samotný tuk a tukové bunky. V tele sú asi tri druhy tuku a to biely tuk, hnedý tuk a vodovitý tuk. U anorektikov, ktorí sú extrémne chudí, je minimum vodovitého tuku. Tuková oblasť je steroidmi z nadobličiek vysušovaná na chemickej báze.

Tukové tkanivo
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tukov%C3%A1_tk%C3%A1%C5%88
Tuková bunka
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tukov%C3%A1_bu%C5%88ka

Tukové bunky na jednej strane zachytia prebytočný tuk a uložia ho do bunkového zásobníka na horšie časy. Na to, aby sa tuk spaľoval, je potrebné, aby tukové bunky produkovali enzýmy, ktoré tuk odbúrajú a postúpia ich do svalových buniek na spálenie počas pohybu.

Obličky
Špecifický orgán, ktorý sa podieľa určitou aktivitou pri trávení a distribúcii výživy v tele. Pokiaľ produkujú dostatok asi 50 steroidov a ďalšie druhy kortikoidov, tak spaľovanie tuku dobre funguje. Obličky filtrujú krv a sú schopné prebytočné živiny vrátiť zo žilovej krvi znovu do ciev. Samozrejme, že ich za pomoci nadobličiek vhodne upravia.

Zdroj foto: www.wikipedia.org

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.